Trojica kandidátov na šéfa BVS má rovnaké rozvojové plány

BRATISLAVA 12. Augusta (SITA) – Do výberového konania na šéfa mestského podniku Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) sa prihlásili traja kandidáti s totožnými rozvojovými plánmi firmy. Upozornil na to dnes na brífingu občiansky aktivista Miroslav Dragun, ktorý vedie mimovládnu organizáciu Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja. Podľa neho by mali byť títo kandidáti z výberového procesu automaticky vylúčení. Bratislavská radnica o probléme vie, o ďalšom postupe však rozhodne výberová komisia zložená z mestských poslancov a zástupcov primátora. Kandidáti, ktorí sa uchádzajú o posty šéfov v štyroch bratislavských mestských podnikoch, mali okrem životopisu vypracovať aj rozvojové plány spoločnosti.


Dragun pripomína, že pripraviť rozvojový plán firmy bol jednou zo základných požiadaviek, no každý uchádzač si mal pripraviť svoj vlastný rozvojový plán. “Pokiaľ by niečo podobné spravili tri veľké spoločnosti, ktoré by sa stretli a dohodli by si cenu a každá by sa prihlásila do výberového konania, Protimonopolný úrad SR by to nazval kartelom,” uviedol Dragun. Podľa hovorkyne Bratislavy Ivany Skokanovej na bratislavskej radnici o probléme vedia. Upozornili ich na to občania, ktorí si prezerali životopisy a rozvojové plány uchádzačov zverejnené na internetovej stránke hlavného mesta. “V utorok nám na základe podnetov od niektorých občanov, ktorí kontrolovali webové stránky, ale aj niektorých členov výberovej komisie prišla informácia, že niektorí kandidáti do Bratislavskej vodárenskej spoločnosti majú identický rozvojový plán,” vysvetlila Skokanová.

Informáciu preto posunuli aj ostatným členom výberovej komisie, ktorá rozhodne o ďalšom postupe. Ako ďalej vysvetlila, na internetovej stránke Bratislavy sú v súčasnosti zverejnené životopisy a rozvojové plány všetkých uchádzačov, ktorí splnili formálne podmienky, teda poslali prihlášky v stanovenom termíne a ich súčasťou bol aj súhlas so zverejnením údajov, mali vypracovaný rozvojový plán a poslali životopis. “V druhom kole, na stretnutí výberovej komisie 7. septembra, sa bude posudzovať obsahová stránka doručených materiálov a výberová komisia na základe toho rozhodne, kto postúpi do ďalšieho kola, ktorým je verejná prezentácia,” priblížila Skokanová.
Bratislavská radnica hľadá nových generálnych riaditeľov a predsedov predstavenstiev do mestských podnikov Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Dopravný podnik Bratislava (DPB), Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) a Metro Bratislava. Podľa Draguna je však celé toto výberové konanie len fraška a divadlo pre verejnosť. “Mestské podniky riadia predstavenstvá, čo je kolektívny orgán. To, že mesto vyberie predsedu vo výberovom konaní, neznamená, že v mestských podnikoch nebudú politické nominácie,” uviedol Dragun s tým, že stále nie je známe, akým spôsobom bude mesto vyberať členov predstavenstiev do jednotlivých podnikov.

Dragun sa totiž obáva, že ak by aj komisia vylúčila trojicu kandidátov s totožnými rozvojovými projektmi z výberu na šéfa BVS, mohli by sa ešte dostať do predstavenstva firmy. Podľa zásad spolupráce hlavného mesta s mestskými organizáciami, ktoré bratislavskí mestskí poslanci schválili koncom júna, do predstavenstiev sa nedostanú poslanci, neprípustné sú i stranícke nominácie. Ako vysvetlila Skokanová, do predstavenstiev mestských podnikov môžu byť nominovaní len odborníci. Ostatní členovia predstavenstiev však už nevzídu z výberových konaní, ale navrhnú ich mestské poslanecké kluby a primátor. Nominovaných členov bude musieť schváliť mestské zastupiteľstvo.
Výberové konanie spustila bratislavská samospráva v polovici júla a uchádzači sa mohli prihlasovať na magistráte do 3. augusta. O posty generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva v štyroch mestských podnikoch sa uchádza 52 kandidátov. O miesto v bratislavských vodárňach sa uchádza 16 kandidátov, šéfom DPB sa chce stať 17 kandidátov, do OLO sa hlási tiež 17 kandidátov a o miesto v spoločnosti Metro Bratislava majú záujem dvaja uchádzači. Noví riaditelia mestských podnikov by mohli byť známi na konci septembra, keď o nich bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo.